Ευρωμπάσκετ (2ος όμιλος): Ο Μπιέλιτσα έσωσε τη Σερβία!

bjelica

Στην πρεμιέρα εκτέλεσε τους Ισπανούς με τους 24 πόντους που πέτυχε. Τη δεύτερη μέρα πάντως ο Νεμάνια Μπιέλιτσα χρειάστηκε απλά ένα σουτ. Ο φόργουορντ των Μινεσότα Τίμπεργουλβς έβαλε ένα floater 0,9΄΄ πριν από τη λήξη και η Σερβία νίκησε τη Γερμανία 68-66 στο πιο ανταγωνιστικό και ισορροπημένο παιχνίδι του τουρνουά έως τώρα. Οι ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 12 φορές, άλλες 9 ήταν ισόπαλες και καμία εκ των δύο δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη από 7 πόντους. Τι πιο φυσιολογικό λοιπόν ο νικητής να κριθεί στο ένα σουτ…

Η Σερβία τα… έσπασε στα τρίποντα (4/30 συνολικά και 1/13 στο πρώτο ημίχρονο), έκανε όμως μόνο επτά λάθη και έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Ντιρκ Νοβίτσκι, που πέτυχε μόνο 3 πόντους με 1/8 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Κάπως έτσι, παρότι έβλεπε τη Γερμανία να έχει το προβάδισμα στο σκορ την περισσότερη ώρα, στο τέλος ήταν αυτή που πήρε τη νίκη. Στα 54΄΄ ο Νέντοβιτς έβαλε το λέι-απ που έκανε το σκορ 66-63, εν συνεχεία ο Σάφαρτσικ ισοφάρισε με τρίποντο στα 24΄΄ αλλά στην τελευταία επίθεση ο Μπιέλιτσα είπε την τελευταία λέξη στο καλά σχεδιασμένο play του Τζόρτζεβιτς στο τάιμ άουτ που πήρε 3,7΄΄ πριν από τη λήξη. Το τρίποντο του Σάφαρτσικ δεν είχε καμία τύχη στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Αγρίεψαν οι Ισπανοί

Η Ισπανία ξεκίνησε το Ευρωμπάσκετ με ήττα και τη δεύτερη μέρα την… πλήρωσε η Τουρκία! Η “φούρια ρούχα” μπήκε αγριεμένη στο γήπεδο και διέλυσε τους Τούρκους 104-77, έχοντας επί 40 λεπτά το προβάδισμα στο σκορ. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν ακόμα και με 34 πόντους διαφορά στο gasolδεύτερο ημίχρονο, το ματς όμως το είχαν “καθαρίσει” από πολύ νωρίτερα, όταν ξέφυγαν από το 18′ με 50-28.

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν καταιγιστική, έκανε ρεκόρ πόντων για το τουρνουά και τα στατιστικά είναι ενδεικτικά. Η Ισπανία είχε ποσοστό 64% εντός πεδιάς, 20 πόντους στον αιφνιδιασμό, 12/21 τρίποντα, 24 ασίστ και 46 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Γλίτωσε τα χειρότερα η Ιταλία

Κατάφατσα με μία ντροπιαστική ήττα βρέθηκε η Ιταλία, στο τέλος όμως κατόρθωσε να βρει το σθένος και να πάρει τη νίκη επί της Ισλανδίας με 71-64. Η εικόνα των “ατζούρι”, βέβαια, ήταν πάλι για γέλια και για κλάματα, αφού χρειάστηκαν να μοχθήσουν επί 40 λεπτά για να καταβάλλουν την αξιόμαχη Ισλανδία, η οποία προηγήθηκε 37-31 στο 17′ και παρά το σερί 0-14 που δέχτηκε στα επόμενα τέσσερα belinelliλεπτά, πήρε πάλι το προβάδισμα με 62-59 στο 37′! Σε εκείνο το σημείο, πάντως, οι “ψαράδες” τα έκαναν θάλασσα.

Ο Μπελινέλι ισοφάρισε με τρεις ελεύθερες βολές, ο Αραντόρι πρόσθεσε πέντε σερί πόντους και στο 39′ ο Τζεντίλε (κορυφαίος των Ιταλών) σφράγισε το ιταλικό σερί 10-0 που έκανε το σκορ 69-62 και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς. Οι Ισλανδοί βρέθηκαν πολύ κοντά στη μεγάλη έκπληξη αλλά δεν έβαλαν ούτε ένα σουτ στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, καταρρέοντας μετά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλλαν επί 37 λεπτά.