National League 1 (3ος όμιλος / 3η αγωνιστική): “Λιοντάρι” στην Κομοτηνή ο Πανσερραϊκός

Ο Πανσερραϊκός προκάλεσε θόρυβο στον 3ο όμιλο της National League 1, με τη μεγάλη νίκη που πέτυχε στην Κομοτηνή επί του τοπικού ΓΑΣ με 73-66.

Τα “λιοντάρια” έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς (2-11 στο 4′ με σερί 0-9), αλλά ο ΓΑΣ ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα, προηγήθηκε για 1η φορά στο 8′ (15-13) και είχε την περισσότερη ώρα το προβάδισμα από εκεί και πέρα, ποτέ όμως με διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων (31-26 στο 19′). Το 2ο ημίχρονο ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση, καθώς ο Πανσερραϊκός “έτρεξε” ένα σερί 0-13 και προηγήθηκε με 31-39 στο 23′, μία διαφορά που αυξήθηκε ακόμα περισσότερο στο 27′ (33-45).

Η Κομοτηνή κατόρθωσε γρήγορα να ισορροπήσει τον αγώνα και να ισοφαρίσει το σκορ στο 34′ (51-51), ωστόσο ακολούθησαν έξι σερί πόντοι από τους Σερραίους (51-57 στο 35′), οι οποίοι ξέφυγαν εκ νέου 2’34” πριν από το τέλος με 57-66. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, πλησίασαν μέχρι το ένα σουτ στο 1’04” (66-69) και έχασαν μάλιστα την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το σκορ. Το τρίποντο του Περρή δεν όμως βρήκε στόχο και ακολούθησε κάρφωμα του Μουτίδη στα 10” (66-71), το οποίο ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη των “λιονταριών”.

“ΚΑΘΑΡΙΣΕ” Ο ΚΑΤΣΑΜΟΥΡΗΣ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ

Ο Σωτήρης Κατσαμούρης πήρε… το όπλο του στην Ξάνθη και ο Λεύκιππος κατόρθωσε να καταβάλει τον Φίλιππο Βέροιας με 75-64 στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής. Οι Βεροιώτες δημιούργησαν τη μέγιστη διαφορά στο 1ο ημίχρονο (13-21 στο 12′), αλλά ο Λεύκιππος πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το προβάδισμα (43-36), χάρις σε ένα σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά. Το παιχνίδι παρέμεινε πάντως ισορροπημένο στη συνέχεια, αφού ο Λεύκιππος δεν απομακρύνθηκε περισσότερο από 6-7 πόντους (54-47 στο 29′). Με το σκορ 64-61 στο 36′ τη διαφορά την έκανε ουσιαστικά ο Κατσαμούρης, ο οποίος σημείωσε τους τελευταίους οκτώ πόντους της ομάδας του στα τελευταία 3′, διασφαλίζοντας έτσι μέχρι τέλους το προβάδισμα του Λεύκιππου.

Την πιο εντυπωσιακή σε έκταση νίκη της αγωνιστικής τη σημείωσαν οι Μαχητές Πειραματικό Πεύκων, οι οποίοι σάρωσαν τον ΚΑΟΔ 84-65 στη Δράμα. Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-0 στο 3′, αλλά από τη στιγμή που προηγήθηκαν για 1η φορά με 8-10 στο 6′, δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους. Οι Μαχητές απομακρύνθηκαν με 9-19 στο 10′ και στο 2ο δεκάλεπτο έκαναν ένα τρομερό σερί 0-20, χάρις στο οποίο εκτόξευσαν τη διαφορά στους 28 πόντους στο 19′ (13-41). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ακόμα και με 32 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο (23-55 στο 22′, 39-71 στο 31′), φτάνοντας δια περιπάτου στη 2η σερί νίκη τους.

Όσον αφορά στα τελευταία δύο παιχνίδια της ημέρας, εύκολο απόγευμα πέρασε η αήττητη Γέφυρα, η οποία νίκησε την Αρετσού Καλαμαριάς 81-66 και έκανε το 3/3. Σπουδαία νίκη πέτυχε και ο ΚΑΟΧ επί του Αίαντα Ευόσμου με 71-64, διατηρώντας αλώβητη την έδρα του (2-0), σε έναν αγώνα που ήταν ισορροπημένος σχεδόν για 40 λεπτά.