National League 1 (1ος όμιλος / 9η αγωνιστική): Τελευταίος γέλασε ο Βερτούδος στην Κρήτη, άλωσε τη Νάξο ο ΟΦΗ!

Οι δύο κρητικές ομάδες, η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου και ο ΟΦΗ, είχαν την τιμητική τους στον 1ο όμιλο της National League 1, σημειώνοντας τις νίκες που προκάλεσαν τη μεγαλύτερη αίσθηση στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Ο Νίκος Βερτούδος έγινε ο απροσδόκητος ήρωας στα Δύο Αοράκια, καθώς ευστόχησε σε μακρινό σουτ την ώρα που ακουγόταν η κόρνα για τελευταία φορά (το μοναδικό καλάθι που έβαλε στο ματς) και η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου επικράτησε της Δάφνης με 69-67 στην παράταση. Κάπως έτσι η Αναγέννηση όχι μόνο σημείωσε την 3η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της, αλλά υποχρέωσε και στην πρώτη εκτός έδρας ήττα της τη Δάφνη, η οποία είχε ρεκόρ 4-0 μέχρι σήμερα μακριά από το “σπίτι” της.

Αν ο Βερτούδος ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, ο ηγέτης της Αναγέννησης ήταν ο Βίτσεντιτς, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους και τη βοήθησε να μετατρέψει το 17-23 (11′) σε 35-29 στο 18′. Η Δάφνη έκλεισε το 1ο ημίχρονο με 6 σερί πόντους (35-35) και πρόσθεσε άλλους τόσους στο ξεκίνημα του 2ου (35-41 στο 23′), ενώ στο 26′ απομακρύνθηκε ακόμα και με διψήφια διαφορά (37-47), με το επιμέρους σκορ από το 18′ να είναι 2-18! η Αναγέννηση επέστρεψε πάντως σταδιακά στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Μύρωνα Παπαδάκη ισοφάρισε το σκορ στο 33′ (54-54) και στο 35′ προσπέρασε έπειτα από πάρα πολλή ώρα με 59-56, ωστόσο 55,8” πριν από τη λήξη η Δάφνη προηγήθηκε εκ νέου με 61-63, πριν ισοφαρίσει ο Βίτσεντιτς στα 39,4”, στέλνοντας τον αγώνα σε παράταση, αφού τα σουτ του Έξαρχου και του Ραζή δεν βρήκαν στόχο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Βίτσεντιτς έκανε το σκορ 66-65 με γκολ-φάουλ 1’02” πριν από το τέλος, αλλά ο Ανδρεόπουλος έβαλε πάλι τη Δάφνη μπροστά στο σκορ με 2/2 βολές στα 43,5”. Στην επόμενη κατοχή ο Βίτσεντιτς είχε 1/2 βολές (67-67), ανοίγοντας το δρόμο για 2η παράταση. Ωστόσο, μετά το άστοχο τρίποντο του Τζιβελέκα ο Ραζής βρήκε τον Βερτούδο ελεύθερο στη δεξιά γωνία και αυτός δεν λάθεψε στην εκπνοή.

ΑΤΣΑΛΙΝΟΣ ΟΦΗ ΣΤΗ ΝΑΞΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΑ

Τη μεγαλύτερη φετινή νίκη της πέτυχε όμως και η άλλη κρητική ομάδα, ο ΟΦΗ, καθώς επιβλήθηκε στη Νάξο του ΑΠΑΣ με 74-63, έχοντας σε καταπληκτική βραδιά τους Πιλκούδη (22π.), Παππά (22π.). Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη -και 3η στη σειρά εκτός έδρας- για την ομάδα του Βασίλη Ράλλη, η οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και τις δύο πολύ σημαντικές απουσίες που είχαν οι Ναξιώτες στην περιφέρεια, αφού πέραν του Φιλοξενίδη, απουσίασαν και οι Τσρνιτς, Νεόφυτος.

Οι “μελανόλευκοι” είχαν σταθερά τον έλεγχο στο ματς μετά το 3ο λεπτό, καθώς ξέφυγαν στο 8′ με 9-22 χάρις σε ένα σερί 0-9 και δεν είδαν ξανά έκτοτε την πλάτη των γηπεδούχων. Αντιθέτως, ο ΟΦΗ προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο 23′ (29-48) και δεν άφησε τους Ναξιώτες να τη ρίξουν σε κανένα σημείο κάτω από τους 8-9 (48-56 στο 29′, 54-63 στο 35′, 60-68 στο 37′), δείχνοντας χαρακτήρα στην 4η περίοδο, κάθε φορά που ο ΑΠΑΣ προσπαθούσε να ξαναμπεί στο ματς.

Στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής η άμυνα ήταν το “κλειδί” για τον Πρωτέα Βούλας, που επιβλήθηκε με 64-46 του Πανελευσινιακού, κάνοντας το 4-0 στο γήπεδό του. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου δέχτηκε όλους κι όλους 28 πόντους μετά την 1η περίοδο και από τη στιγμή που προηγήθηκε για 1η φορά με 15-13 στο 7′, έλεγξε τον αγώνα. Ο Πρωτέας ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο 19′ (36-26) και τη διεύρυνε ακόμα περισσότερο στο 2ο ημίχρονο (40-26 στο 23′ με σερί 11-0), μέχρι και το +18 στο 36′ (56-38).

ΑΓΧΩΤΙΚΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΕΣΠΕΡΟ, 1Ο “ΔΙΠΛΟ” Η ΦΕΑ

Το νικηφόρο σερί του συνέχισε και το Παλαιό Φάληρο στην Κηφισιά, όπου επικράτησε της ΑΕΝΚ με 73-65, έφτασε τις 4 διαδοχικές νίκες και παράλληλα υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε 6η ήττα στη σειρά. Το ματς ήταν τόσο ισορροπημένο στο 1ο ημίχρονο, που το προβάδισμα άλλαξε χέρια 15 φορές και άλλες 12 το σκορ ήταν ισόπαλο! Το Παλαιό Φάληρο ξέφυγε στο 21′ με 42-51, ωστόσο η ΑΕΝΚ την “έπιασε” στο 29′ (58-57) και στο 36′ προηγήθηκε με 63-62. Στο τέλος πάντως τη διαφορά την έκαναν οι Χαϊκάλης, Βισνιέβσκι. Αυτοί οι δύο πέτυχαν 9 σερί πόντους και κάπως έτσι το Παλαιό Φάληρο ξέφυγε στο 39′ με 63-71 και έφτασε στη νίκη.

Στην Καλλιθέα ο Έσπερος νίκησε τον ΕΦΑΟΖ 89-82 και τον άφησε χωρίς εκτός έδρας νίκη σε τέσσερις αγώνες. Οι “κυανόλευκοι” τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη νεανική ομάδα του Ζωγράφου, η οποία όχι μόνο δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με μεγαλύτερη διαφορά από 7-8 πόντους (24-17 στο 9′, 42-35 στο 17′, 51-43 στο 21′), αλλά έκλεισε και την 3η περίοδο με το προβάδισμα (62-65) χάρις σε ένα επιμέρους 2-12 στα τελευταία 3 λεπτά. Ο ΕΦΑΟΖ προηγήθηκε και με 67-74 στο 35′, αλλά ένα τρίποντο του Αγγελόπουλου έκανε το σκορ 78-77 στο 38′ και ένα floater του Αδαμόπουλου έδωσε “αέρα” τριών πόντων στον Έσπερο (80-77), που έδειξε την εμπειρία του στα τελευταία λεπτά.

Ούτε τη ΦΕΑ μπόρεσε να καταβάλει το Παγκράτι, στο ντεμπούτο του Αλέκου Δάγλα στον πάγκο. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας σημείωσε την 1η εκτός έδρας νίκη της με 70-59 στο Μετς και άφησε το Παγκράτι στο βυθό της βαθμολογίας δίχως νίκη σε εννέα αγώνες.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

ΑΕΝΚ – Παλαιό Φάληρο 65-73
ΑΠΑΣ Νάξου – ΟΦΗ 63-74
Παγκράτι – ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. 59-70
Εσπερος Καλλιθέας – ΕΦΑΟΖ 89-82
Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου – Δάφνη 69-67 (παρ.)

Τα φύλλα αγώνα:

Διαιτητές: Μαρινάκος, Αργυρούδης, Κούλης Κ.
Δεκάλεπτα: 21-18, 36-26, 45-34, 64-46
Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Τζόλος 3, Αλμπίγιανιτς 10, Παλαιοχωρίτης 8 (2), Πεφάνης 11 (1), Κυριλής 9 (1), Τσιουμπρής 8, Καραμαλέγκος Ηλ. 9 (2), Καραμαλέγκος Ι. 6 (1), Τουμαζάτος.
Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Μακρής 9 (3), Ντακούλιας 13 (3), Ρεκουνιώτης 5, Νίκου, Σταμέλος 5, Παπαφλωράτος 11 (2), Μανιάς 3, Μαγιντόμπε, Κρασάκης, Μανωλάτος, Καραΐσκος.

Διαιτητές: Καρακάσης, Μακρόπουλος, Λιαρομμάτης
Δεκάλεπτα: 17-20, 35-35, 50-54, 63-63 (κ.α.), 69-67
Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου (Παπαδάκης): Βιτσέντιτς 28 (2), Ραζής 11 (2), Σπυριδάκης 4, Βερτούδος 2, Κριθινάκης 3 (1), Οικονομόπουλος 6 (2), Κουρέπης 10, Μητρόπαπας 5 (1).
Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 13 (2), Καλδής 10 (1), Μουστόπουλος 19, Μέλιος 10, Γιαννίκος, Έξαρχος 8 (1), Ανδρεόπουλος 4, Γιούσι 3 (1).

Διαιτητές: Σιδερής, Ορφανός Ιορδ., Κιουλάφας
Δεκάλεπτα: 17-18, 42-46, 58-60, 65-73
ΑΕΝΚ (Λαδικός): Κούτουλας 9 (1τρ., 5ασ.), Παπανικολάου 3 (1), Χατζηνικόλας 5, Μοίρας, Σκορδάς 10 (αρχική πεντάδα) — Μανούσος 23 (3/5β., 10/17σ.), Καράμπελας 11 (2), Σκούρτης, Στασινόπουλος 4, Μιχαλάκης.
Παλαιό Φάληρο (Τερζής): Χαϊκάλης 8 (2), Καπρής 2 (7ρ., 4ασ.), Χατζηκυριακίδης 15 (3), Σωτηράκης 23 (7/9β., 8/17σ., 13ρ.), Βισνιέβσκι 7 (αρχική πεντάδα) — Γκάτζο 6 (2), Σκόρδος 5 (5ασ.), Φιλίππου 2, Καλιανιώτης 5.

Διαιτητές: Κονταράτος, Χρηστίδης Ηλ., Τούσης
Δεκάλεπτα: 15-28, 27-41, 50-58, 63-74
ΑΠΑΣ Νάξου (Ρουμελιώτης): Παρασκευόπουλος 2, Δενδρινός 8 (2), Κρανιάς 6 (1), Γκαβασιάδης 10, Χαρούνι 11 (αρχική πεντάδα) — Στάθης 6, Λάκοβ 17 (1), Στεργίου 3 (1), Γκιγκαούρι.
ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 22 (3), Μποχωρίδης 9 (2), Κασπίρης 4 (1), Σταμπουλής 14, Πιλκούδης 22 (αρχική πεντάδα) — Τσερκιτσόγλου, Ζαφειρούδης 3 (1), Πρωτογεράκης.

Διαιτητές: Φραγκούλη, Χριστοδουλάκης, Ναστούλης
Δεκάλεπτα: 14-16, 23-35, 45-49, 59-70
Παγκράτι (Δάγλας): Γιαννόπουλος 11 (1), Γραμματίκας 7 (3), Ντιπτσής 4, Κώτσος 14 (3), Ντιαλό 10, Μπάρμπας 7, Λαμπρόπουλος, Κάδρας 4, Εζέτζα 2, Παπαγεωργίου.
ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. (Μπάρτζος): Δρίτσας 6 (1), Κωνσταντινάκος 14 (4), Μάρτζος 20 (4), Κρητικός 11 (1), Βασιλακάκης 5, Καρακώστας 6, Πρόφκα 1, Χατζής, Τζίμης 5 (1), Μαλτέσιος 2.

Διαιτητές: Αναστασίου, Δελαγραμμάτικας, Αναστασόπουλος Β.
Δεκάλεπτα: 26-21, 48-43, 62-65, 89-82
Έσπερος Καλλιθέας (Κωνσταντινίδης): Αδαμόπουλος 13, Γκαγκαλούδης 17 (1), Αβάρε 12 (3), Αγγελόπουλος 16 (2), Μαράκης 11 (1), Λάζαρης 13 (1), Λιούνης 3, Δήμου 2, Κολιός, Ράγκος 2.
ΕΦΑΟΖ (Κουμπούρας): Φίλιππας 11, Μαχαίρας 11, Καλλιακούδας 15 (2), Μαγκουνής 19 (2), Σωφρονάς 3, Παπαδημητρίου 10 (2), Οικονόμου 9 (1), Σαραντόπουλος, Πολυμενάκος 4, Ξανθόπουλος.