Eurobasket U20: Πάλεψαν, αλλά ηττήθηκαν οι Νέοι

Η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή για την Εθνική Νέων απέναντι στη Γαλλία. Η Ελλάδα ηττήθηκε με 62-68 και εκτός απροόπτου (νίκη της Πολωνίας επί της Σερβίας) θα τερματίσει στην 4η θέση του 1ου ομίλου στο Eurobasket U20 της Γκντίνια.

Ο Καρακώστας (16 πόντοι), ο Ζούγρης (13 πόντοι, 16 ριμπάουντ) και ο Χιτικούδης (10 πόντοι) ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι οι πρώτοι σκόρερ της Ελλάδας, η οποία κοίταξε στα μάτια τους Γάλλους για 40 λεπτά, κι ας μην προηγήθηκε ούτε στιγμή -οι “μπλε” είχαν το προβάδισμα για 38’43”! Η Εθνική είχε όμως μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ (35-47), πολλά κακά τελειώματα κοντά στο καλάθι και κάπως έτσι οδεύει ολοταχώς προς την 4η θέση του ομίλου και απέναντι στο Ισραήλ για τη φάση των “16”.

Η Εθνική αντιμετώπισε εξ αρχής πολλά προβλήματα απέναντι στην ψηλότερη και πολύ πιο αθλητική (σε κάθε θέση) Γαλλία, η οποία προηγήθηκε με 0-7 στο 2′ και ξέφυγε με 4-18 στο 6′, σημειώνοντας 20 πόντους μέσα από τη ρακέτα μόνο στην 1η περίοδο! Η Ελλάδα βρήκε πάντως τρόπο να απαντήσει. Το ψηλό σχήμα (με τον Σαμοντούροφ στο “3”) που επέλεξε ο Κώστας Παπαδόπουλος μετά τα πρώτα 5-6 λεπτά απέδωσε άμεσα καρπούς, όπως και η “κλειστή” άμυνα που αποφάσισε να αντιπαρατάξει, “δίνοντας” επί της ουσίας όλα τα μακρινά σουτ στους Γάλλους.

Κάπως έτσι οι “μπλε” έχασαν τα πρώτα 9 σουτ που επιχείρησαν στο 2ο δεκάλεπτο και η Ελλάδα κατόρθωσε να πλησιάσει στο καλάθι (22-24 στο 14′) και λίγο αργότερα μέχρι τον έναν πόντο (30-31 στο 17′). Ωστόσο, κάποια λάθη από τη γαλλική πίεση σε όλο το γήπεδο και το μόνιμο πρόβλημα με τα ριμπάουντ (15-25 στο 1ο ημίχρονο) βοήθησαν την ομάδα του Γκιγιόμ Βιζάντ να κλείσει το 1ο μισό της αναμέτρησης με προβάδισμα επτά πόντων (33-40).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε πολύ καλύτερα στο 2ο ημίχρονο. Με την ίδια συνταγή στην άμυνα κράτησε χαμηλά επιθετικά τους Γάλλους και κατόρθωσε στο 25′ να ισοφαρίσει το σκορ για 1η φορά (42-42). Στη συνέχεια η παρουσία του θηριώδους Νγκόι κάτω από τα καλάθια δημιούργησε προβλήματα και βοήθησε τη Γαλλία να ξεμακρύνει πάλι με 44-51 στο 29′, αλλά δύο τρίποντα των Καρακώστα, Χιτικούδη κράτησαν στην Εθνική σε απόσταση καλαθιού στο τέλος της 3ης περιόδου (50-53).

Η Ελλάδα δεν άφησε τη Γαλλία να αισθανθεί άνετα ούτε στο 4ο δεκάλεπτο. Κάθε φορά που οι “μπλε” προσπαθούσαν να ξεφύγουν (52-58 στο 36′, 57-63 στο 38′), οι Έλληνες διεθνείς έβρισκαν τον τρόπο να παραμείνουν κοντά στο σκορ και να απειλούν. Η τελευταία φορά που το κατάφεραν ήταν στο 39′, μετά το λέι-απ του Καπετάκη που έκανε το σκορ 62-64. Στην επόμενη κατοχή ο Περάν κέρδισε φάουλ, ο Ζούγρης χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, οι Γάλλοι ευστόχησαν και στις τρεις βολές (62-67 στα 46”), ο Πλώτας έχασε το λέι-απ στην επίθεση και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 33-40, 50-53, 62-68

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 16 (7/7β., 0/2δ., 3/5τρ.), Πλώτας 5 (2/12σ., 6ασ., 4λ.), Καπετάκης 2, Σαμοντούροβ 10 (1τρ., 4κ.), Ζούγρης 13 (16ρ.) (αρχική πεντάδα) — Κωνσταντινίδης 3 (1), Βασιλείου, Παρασκευόπουλος 3 (1) , Χιτικούδης 10 (2), Καμπερίδης.

Γαλλία (Βιζάντ): Μπουζιντί 13 (2), Πεντά 16 (2/4β., 4/4δ., 2/2τρ., 9ρ.), Ντιαβαρά 4, Περάν 9 (7ρ.), Τζελά-Ντιακενό 7 (αρχική πεντάδα) — Ντομόν 10 (4κλ.), Φίσερ 2, Πιέρ-Ζουστίν, Χαμόν Κρεσπίν 2, Μπρενά-Κεμίλ 3, Νγκόι 2.