Eurobasket U20: Ο Πεντά… ξέρανε τους Ισπανούς, στους “4” Βέλγιο και Σλοβενία

Η Γαλλία επιβίωσε στον καταπληκτικό 1ο προημιτελικό του Eurobasket U20 της Γκντίνια, επικρατώντας με 74-72 της Ισπανίας χάρις σε buzzer beater τρίποντο του Νοά Πεντά!

Η ομάδα του Γκιγιόμ Βιζάντ προηγήθηκε όλα κι όλα 14 δευτερόλεπτα στον αγώνα (και η Ισπανία 36’52”!), όταν ο Ντομόν έκανε το σκορ 71-70 με 22” να απομένουν για τη λήξη. Οι Ισπανοί απάντησαν άμεσα με χουκ του Αλμάνσα στα 8,7”, ωστόσο ο Πεντά είπε την τελευταία λέξη, πέτυχε το μοναδικό του καλάθι (είχε 0/6 σουτ μέχρι το νικητήριο τρίποντο) και οι Γάλλοι “έκλεψαν” ένα ματς, στο οποίο σούταραν πολύ χειρότερα (36,1% έναντι 47,5%) και δέχτηκαν 40 πόντους μέσα από τη ρακέτα, δίνοντας πλέον ραντεβού με την Ελλάδα, η οποία επικράτησε της Λιθουανίας με 87-82 στον βραδινό προημιτελικό!

Η… κλοπή των προημιτελικών έγινε από τη Σλοβενία, η οποία νίκησε την Πολωνία 73-72 και προκρίθηκε στους “4” του Eurobasket U20 για πρώτη φορά μετά το 2006, όταν κατέκτησε και το τελευταίο από τα τέσσερα μετάλλια που αριθμεί στη συγκεκριμένη διοργάνωση! Το κλέψιμο του Κότσεβαρ και το λέι-απ του Σάμαρ 18,7” πριν από τη λήξη χάρισαν τη νίκη στους Σλοβένους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 25-7 στο 8′ και με 34-18 στο 13′, αλλά είδαν τους γηπεδούχους να ροκανίζουν τη διαφορά και να προηγούνται για 1η φορά στο 24′ (43-41).

Η Πολωνία έμοιαζε μάλιστα να έχει ξεκάθαρα τον 1ο λόγο στο τελευταίο λεπτό, παρά τα διαδοχικά ανόητα φάουλ με τα οποία έστελνε τους Σλοβένους στη γραμμή των βολών. Με το σκορ όμως 72-71 και την επαναφορά από την τελική γραμμή, η ομάδα του έκανε το μοιραίο λάθος, δέχτηκε το καλάθι από τον Σάμαρ και στην επίθεση οι Αντζεγέβσκι και Σούμερτ δεν βρήκαν στόχο, χάνοντας την ευκαιρία να δώσουν στην Πολωνία μία ιστορική νίκη.

Για 2η συνεχόμενη χρονιά το Βέλγιο προκρίθηκε στην τετράδα του Eurobasket U20, καθώς νίκησε την Τσεχία 78-68 στο 2ο προημιτελικό. Οι Βέλγοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά χρειάστηκαν δύο συνεχόμενα τρίποντα των Τέμερμαν, Μισιά-Ντιό, προκειμένου να ξεφύγουν με 73-64 στο 38′ και να αγγίξουν στη νίκη-πρόκριση. Τα τρίποντα έπαιξαν άλλωστε κομβικό ρόλο στο συγκεκριμένο ματς, αφού οι δύο ομάδες σούταραν συνολικά 25 περισσότερα από δίποντα (76 έναντι 51), αφού οι Τσέχοι είχαν 14/46 και οι Βέλγοι 11/30!

ΘΕΣΕΙΣ 9-16: ΤΕΛΟΣ… Η ΠΙΕΣΗ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΣΕΡΒΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΙΣΡΑΗΛ

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Γερμανία με αντίπαλο το Μαυροβούνιο, το συνέτριψε 86-58 και εξασφάλισε ότι δεν θα μπλέξει σε περιπέτειες. Οι Γερμανοί δεν ζορίστηκαν καθόλου, προηγήθηκαν με 18-0 στο 6′ και παρότι το Μαυροβούνιο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στο 13′ (29-21), όχι μόνο δεν προβληματίστηκαν, αλλά ξέφυγαν ακόμα και με +31 στο 37′ (84-53), τελειώνοντας το παιχνίδι με ποσοστό 53,6%, 24 ριμπάουντ παραπάνω (49-25) και 26 ασίστ.

Ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Σερβία απέναντι στην Ισλανδία, μέχρι να τη νικήσει 101-79. Οι Σέρβοι έβλεπαν την πλάτη των Ισλανδών σχεδόν σε όλο το 1ο ημίχρονο (μέχρι και με 11 πόντους διαφορά, 28-39 στο 13′), ωστόσο έκαναν γρήγορα ένα σερί 14-0, προηγήθηκαν με 47-42 στο 18′ και στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά μέχρι το +26 (100-74 στο 38′). Η ομάδα του Νέναντ Τσάνακ σούταρε με ποσοστό 56,3%, είχε 12/28 τρίποντα, 25 ασίστ, κυριάρχησε στα ριμπάουντ (45-25) και πέτυχε 52 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Εύκολο έργο είχε και η Ιταλία κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία, την οποία συνέτριψε 92-70. Οι Ιταλοί άφησαν τους αντιπάλους τους να προηγηθούν όλα κι όλα 38 δευτερόλεπτα στο 1ο δεκάλεπτο (12-13 στο 8′), αφού από εκεί και πέρα πάτησαν το γκάζι με απαρχή ένα σερί 13-0 και απομακρύνθηκαν ακόμα και με 27 πόντους διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο (85-58 στο 36′). Η ομάδα του Πάολο Γκαλμπιάτι τελείωσε τον αγώνα με ποσοστό 57,4% συνολικά, 14/32 τρίποντα, 28 ασίστ, 15 κλεψίματα και 32 πόντους από λάθη αντιπάλου.

Το Ισραήλ ήταν η ομάδα που απέφυγε τις κακοτοπιές στο τελευταίο παιχνίδι για τις θέσεις 9-16. Η ομάδα του Ελάντ Χασίν διέσυρε την Τουρκία 113-81, στέλνοντάς την στις θέσεις 13-16, να παίξει για την παραμονή στην κατηγορία! Το Ισραήλ “έτρεξε” ένα σερί 14-0 στη 2η περίοδο, μετέτρεψε το 33-39 (14′) σε 47-39 στο 18′, αλλά τη διαφορά την εκτόξευσε στο 4ο δεκάλεπτο μέχρι τους 34 πόντους (112-78 στο 40′), έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας (59,7% συνολικά, 14/26 τρίποντα), 30 ασίστ και 28 πόντους από λάθη αντιπάλου.

Οι προημιτελικοί (18/7):

• Γαλλία – Ισπανία 74-72 (Περάν 20π., 10ρ., Ντομόν 18 – Αλμάνσα 14, Μάρα 12π., 9ρ.)
  • Τσεχία – Βέλγιο 68-78 (Νέτσας 20 – Τέμερμαν 20, Μέουσεν 15π., 9ασ.)
  • Πολωνία – Σλοβενία 72-73 (Βσετς 20, Αντζεγέβσκι 16 – Κλάβζαρ 17, Κότσεβαρ 10π., 9ρ.)
  • Ελλάδα – Λιθουανία 87-82 (Καρακώστας 20, Πλώτας 17, Ζούγρης 16π., 9ρ. – Κέινις 15)

Οι αγώνες για τις θέσεις 9-16 (18/7):

• Γερμανία – Μαυροβούνιο 86-58 (Ράπικε 17, Ενσμινγκερ 16π., 10ρ. – Μίνιτς 14)
  • Σερβία – Ισλανδία 101-79 (Τζούλοβιτς 21π., 8ρ., 4κ., Νίκολιτς 15π., 12ρ. – Ατλανσον 20)
  • Ιταλία – Βόρεια Μακεδονία 92-70 (Ποτσάτο 33π., 12/16σ., 4κλ. – Σίμικ 18)
  • Ισραήλ – Τουρκία 113-81 (Ντολίνσκι, Ντορόν 21, Γιάκοβ 17π., 12ασ. – Μπουγιούκτουντσελ 19)