Eurobasket U20: Ήττα… deja vu και στόχος το χάλκινο για την Ελλάδα (VIDEO)

Το deja vu δυστυχώς δεν αποφεύχθηκε για την Ελλάδα στον ημιτελικό του Eurobasket U20 της Γκντίνια. Η Γαλλία ήταν κυριαρχική από το 1ο λεπτό, επιβλήθηκε με 69-57 της Εθνικής και -όπως και πέρυσι στο Ηράκλειο με το 98-51 στον ημιτελικό- προκρίθηκε στον τελικό, όπου την περιμένει η Σλοβενία.

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ (16 πόντοι) ήταν ο 1ος σκόρερ της Ελλάδας, η οποία άργησε να εμφανιστεί στον τελικό και όταν το έκανε ήταν ήδη πολύ αργά. Η Γαλλία προηγήθηκε με 30 πόντους διαφορά από το 1ο ημίχρονο (47-17) και είχε το προβάδισμα για 39’40”, παρότι σούταρε μόνο με 41,3% και είχε 4/26 τρίποντα. Προκάλεσε όμως και 25 λάθη, από τα οποία πέτυχε 26 πόντους, ενώ είχε και 21 στο ανοιχτό γήπεδο έναντι μόλις 6 της Εθνικής, η οποία θα διεκδικήσει πλέον για 2η συνεχόμενη χρονιά το χάλκινο μετάλλιο (21/7, 19:00), πάλι με αντίπαλο το Βέλγιο.

Η ομάδα του Γκιγιόμ Βιζάντ δεν άφησε την Εθνική να πάρει ανάσα στο 1ο ημίχρονο. Προηγήθηκε με 18-2 από το 6ο λεπτό και ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο (33-13 στο 14′), μέχρι και το +30 του ημιχρόνου (47-17), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να έχει απολογισμό στο πρώτο μισό της αναμέτρησης 5/24 σουτ και 15 λάθη!

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο 2ο ημίχρονο. Κάτι η χαλάρωση των Γάλλων, κάτι η μεγαλύτερη ενέργεια με την οποία μπήκε στο γήπεδο η Ελλάδα, οδήγησαν σε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Η Εθνική κατόρθωσε να μειώσει τη διαφορά από τους 30 πόντους στους 18 μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά (49-31 στο 25′) και τη ροκάνισε ακόμα περισσότερο μέχρι τους 14 στο 31′ (59-45). Δυστυχώς μέχρι εκεί μπορούσε.

Η Ελλάδα έχασε πολλές ευκαιρίες να μειώσει ακόμα περισσότερο και να προβληματίσει τους Γάλλους, αυτοί όμως βρήκαν τον τρόπο να κρατήσουν σε απόσταση τους αντιπάλους τους (η διαφορά δεν έπεσε περισσότερο από το τελικό 69-57) και να προκριθούν στον τελικό, όπου θα υπερασπιστούν τον τίτλο που κατέκτησαν πέρυσι στο Ηράκλειο απέναντι στη Σλοβενία.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 47-17, 59-43, 69-57

Γαλλία (Βιζάντ): Μπουζιντί 8 (2), Πεντά 8, Ντιαβαρά 10 (3κλ.), Περάν 10 (8ρ., 5ασ., 3κλ.), Τζελά-Ντιακενό 7 (αρχική πεντάδα) — Φίσερ 2, Ντομόν 6, Μπρενά-Κεμίλ 2, Παρμεντελό 4, Πιέρ-Ζουστίν, Χαμόν 10 (2), Ενγκόι 2.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 10 (5λ.), Πλώτας 2 (4λ.), Βασιλείου, Σαμοντούροβ 16 (4/6τρ., 6ρ.), Ζούγρης 3 (αρχική πεντάδα) — Κωνσταντινίδης 5, Καπετάκης 1, Παρασκευόπουλος 8 (1), Μπουντούρης, Χιτικούδης 8 (10ρ.), Καμπερίδης, Ιωάννου 4 (1).