Elite League – Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής… Πήρε το ντέρμπι η Μύκονος, στην παράταση η Νήαρ

Την πρώτη νίκη της σεζόν σημείωσαν τα Μέγαρα επικρατώντας του Ψυχικού με 71-48. Οι γηπεδούχοι, έχοντας στην άκρη του πάγκου τον Γιώργο Μάνταλο, κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, και με όπλο τα 17 επιθετικά ριμπάουντ  διατηρούσαν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς ασφαλή διαφορά. Από την άλλη, το Ψυχικό το οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Γιώργο Διαμαντάκο, δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα, καθώς τόσο η αστοχία του τα σουτ τριών πόντων (1/25) αλλά και το κενό διάστημα από το 30′ έως το 35′ δεν του επέτρεψαν να «χτυπήσει» το ματς.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι στο «Σαλούν» εκεί όπου ο Παπάγος πήρε την πρώτη του νίκη της σεζόν απέναντι τον Πανερυθραϊκό με 78-74. Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσουν απο το -10 του ημιχρόνου (41-31) και να χάσουν στο τέλος στις λεπτομέρειες. Στο τέταρτο δεκάλεπτο μάλιστα με επιμέρους 20-9 προηγήθηκαν με 74-69, 1.40” πριν από το τέλος, αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα από Ράις και Σανδραμάνη έκαναν το 75-74, ακολούθησαν τρεις βολές του Ράις, όσο ο Αθηναίου χρεώθηκε με φλόπινγκ στα 4.5” και στη συνέχεια υπέπεσε σε λάθος, με τους «Στρατηγούς» να κατακτούν την πρώτη τους νίκη.

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο (11-21 επιμέρους σκορ), ο Κόροιβος έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με το «διπλό» επί της ΧΑΝΘ με 62-56. Η ομάδα της Αμαλιάδας με όπλο στις ασίστ, 14 έναντι 7 αλλά και στα κλεψίματα 11 έναντι 6, κατάφερε να πάρει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το -14, παίρνοντας το προβάδισμα με 50-48 στο 36′, όμως ο Κόροιβος απάντησε με 7-0 σερί, ενώ λίγο αργότερα ο Γκλάσπερ ήταν εύστοχος από την γραμμή των ελεύθερων βολών, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων (59-56 στα 0.8”).

Ντέρμπι, όπως άλλωστε αναμενόταν έγινε στη Μύκονο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες επί του Ηρακλή με 99-93. Το παιχνίδι ήταν σε όλη τη διάρκειά του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Χαρακτηριστικά είναι τα δεκάλεπτα (25-25, 48-48, 74-74). Στην τελευταία περίοδο, ένα τρίποντο του Σκουλίδα ήταν αρκετό για να «σφραγίσει» τη νίκη για τη Μύκονο καθώς έκανε το 96-91 στο 39′, καθώς στην πορεία το παιχνίδι πήγε στις βολές, εκεί όπου οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψύχραιμοι, κάνοντας το δύο στα δύο.

Ματσάρα έγιναν και στα Γιάννενα εκεί όπου ο Ερμής απέδρασε με το διπλό επί του Βίκουμε 72-70, χάρη στο καλάθι του Μπάιρον Γουέσλεϊ 4’’ πριν από το φινάλε. Ο Εσπερος πήρε τη νίκη στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν, επικρατώντας των Τρικάλων με 81-70.

Αλλη μία συγκλονιστική αναμέτρηση ήταν αυτή στην Ελευθερούπολη, εκεί όπου η Νήαρ χρειάστηκε την παράταση για να πάρει τη νίκη επί του ΓΣΕ με 108-103. Δύο βολές του Γκαθράιτ ήταν εκείνες που έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου με 5-0 σερί, η ομάδα της Καισαριανής προηγήθηκε με 102-100, 1.12΄΄ πριν από το τέλος. Ο Μπέρτ απάντησε με τρίποντο αλλά ένα καλάθι του Τσαφάρα και δύο βολές του Ανέστη έδωσαν στη συνέχεια τη νίκη στη Νήαρ.

Το ματς στη Λευκάδα χρειάστηκε δύο παρατάσεις, με τη Δόξα να κατακτά τη νίκη επί του Πρωτέα με 96-92. Ο Μπελής ήταν αυτός που με εύστοχο σουτ έστειλε το ματς στην πρώτη παράταση 35” πριν από το τέλος, ενώ ο Σμιθ πάλι με δίποντο στα 40΄΄ εκείνος που έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη.