ΑΠΑΣ – Ερμής Αργυρούπολης 75-91: “Φτερωτός” Ερμής, πέρασε κι από τη Νάξο

Δεν έκοψε τη φόρα του ούτε στη Νάξο ο Ερμής Αργυρούπολης, καθώς νίκησε εύκολα τον ΑΠΑΣ 91-75 και έκανε το 3/3 στον 1ο όμιλο της National League 1.

Με ηγέτη τον Θοδωρή Κυριλή (26π.) η νεοφώτιστη αθηναϊκή ομάδα πήρε από το 1ο δεκάλεπτο τα ηνία και έλεγξε το παιχνίδι σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκειά του, κλείνοντας το 1ο ημίχρονο με διψήφια διαφορά (37-48).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Ερμής διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα μέχρι και τους 17 πόντους (45-62 στο 26′), διατηρώντας τη διαφορά του από τον ΑΠΑΣ σε αυτά τα επίπεδα (56-73 στο 31′, 67-84 στο 36′) και στην 4η περίοδο.

ΑΠΑΣ Νάξου – Ερμής Αργυρούπολης 75-91
Διαιτητές: Γεράνιος, Σιδερής, Καρακωνσταντόπουλος

Δεκάλεπτα: 17-25, 37-48, 56-70, 75-91
ΑΠΑΣ Νάξου (Ταυρόπουλος): Βαφειάδης 20 (3), Οικονομόπουλος 14 (1), Μπάρμπας 15 (2), Στογιάνοβιτς 12 (1), Νάνος 5, Τσιμπιράκης 2, Κεραμάρης 3 (1), Βολκανόβσκι 3 (1), Τσάμης 1.
Ερμής Αργυρούπολης (Γκαναβίας): Πεφάνης 15 (3), Παπαπέτρου 8 (1), Κυριλής 26 (4), Βιτσέντιτς 17 (1), Σάκοτα 8 (2), Παξινός 4, Αμπατζής 4, Βλάχος 9 (1), Τσακναρίδης, Χατζηϊωαννίδης, Τραχανάς.