Eurobasket U20: “Χάλκινη” για 2η σερί χρονιά η Ελλάδα!

Με το 7ο μετάλλιο της ιστορίας της σε Eurobasket U20 -και δεύτερο συνεχόμενο- θα φύγει από την Γκντίνια η Ελλάδα, καθώς επικράτησε του Βελγίου με 70-68 και κατέκτησε την 3η θέση στο τουρνουά.

Ο Θοδωρής Κωνσταντινίδης πέτυχε 15 από τους 18 πόντους του στο 2ο ημίχρονο, συμπεριλαμβανομένου του νικητήριου τρίποντου 41” πριν από τη λήξη, όντας ο… από μηχανής Θεός της Ελλάδας. Ο Βαγγέλης Ζούγρης συνέδραμε άλλο ένα νταμπλ-νταμπλ (14π., 13ρ.) για την Εθνική, η οποία βρισκόταν πίσω στο σκορ για 28’16” (ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στο 20′), ωστόσο έκανε την ανατροπή, βρήκε το χέρι της από μακριά στο 4ο δεκάλεπτο (5/9 τρίποντα, ενώ είχε 3/16 μέχρι το 30′) και πανηγύρισε έτσι στο τέλος άλλο ένα μετάλλιο.

Η Ελλάδα δεν άρχισε καλά το παιχνίδι (0-6 στο 2′), ωστόσο πήρε γρήγορα το προβάδισμα (9-8 στο 4′) και έλεγξε το ματς στο 1ο δεκάλεπτο, δημιουργώντας τη μέγιστη διαφορά ακριβώς στο τέλος (21-15). Η 2η περίοδος, πάντως, ήταν καταστροφική. Οι Βέλγοι άρχισαν να ευστοχούν με μεγαλύτερη συνέπεια από μακρινή απόσταση (είχαν 8/22 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο έναντι 2/12 της Ελλάδας!), προσπέρασαν στο 12′ με 23-24 και σιγά-σιγά άρχισαν να δημιουργούν και διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και το +11 στο 20′ (29-40).

Στην 3η περίοδο η ελληνική άμυνα σταμάτησε πλήρως την επιθετική δράση των Μπράιαντ και Μισιά-Ντιό (είχαν μαζί 30 πόντους στο 1ο ημίχρονο), στην επίθεση όμως λίγα πράγματα λειτουργούσαν καλά, με αποτέλεσμα το Βέλγιο να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα. Η διαφορά έπεσε πάντως μέχρι τους τέσσερις πόντους (44-48 στο 29′) και στο 4ο δεκάλεπτο η Εθνική όχι μόνο πλησίασε ακόμα περισσότερο, αλλά έκανε και το προσπέρασμα στο 34′ (57-56).

Με τους Μπουντούρη, Κωνσταντινίδη να προσφέρουν πολύτιμες επιθετικές λύσεις ερχόμενοι από τον πάγκο, η Ελλάδα μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Καρακώστας ευστόχησε σε τρίποντο 1’20” πριν από τη λήξη και έβαλε πάλι μπροστά την Εθνική (65-63), ενώ μετά το λέι-απ του Ρεντσέλντερς στο 39′ (65-65) ο Κωνσταντινίδης σημείωσε το τρίποντο της νίκης από τη γωνία, κάνοντας το σκορ 68-65 στα 41”.

Στη συνέχεια ο Μισιά-Ντιό αστόχησε σε τρίποντο, με συνέπεια το παιχνίδι να οδηγηθεί στις ελεύθερες βολές. Ο Κωνσταντινίδης έβαλε 1/2 στα 10,1” (69-65), ο Μισιά-Ντιό είχε 2/2 στα 6,8” (69-67) και ο Κωνσταντινίδης 1/2 στα 3,4” (70-67), αφήνοντας ανοιχτό το… παράθυρο στο Βέλγιο. Η Εθνική έκανε όμως φάουλ στον Τέμερμαν με 0,9” να απομένουν, με τον Βέλγο σούτινγκ γκαρντ να βάζει την 1η βολή και να αστοχεί εσκεμμένα στη 2η, δίχως όμως να αλλάξει κάτι.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 40-31, 50-46, 68-70

Βέλγιο (Ζομέν): Μιούσεν 9 (1τρ., 9ασ.), Πολέ 3 (1), Μπράιαντ 19 (1/2δ., 4/5τρ., 5/6β., 3κλ.), Μισιά-Ντιό 17 (3/4δ., 2/6τρ., 5/7β., 10ρ.), Τσιέντα-Μπαλότζι (αρχική πεντάδα) — Τέμερμαν 10 (3), Νούι 1, Ρεντσέλντερς 5 (1), Γκριμονπρέζ 3 (6ρ.), Μπαστιάενσεν 1.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 9 (1τρ., 5ασ., 6λ.), Παρασκευόπουλος 8 (2), Βασιλείου 2, Σαμοντούροβ 6, Ζούγρης 14 (6/8δ., 2/3β., 13ρ., 4κλ.) (αρχική πεντάδα) — Χιτικούδης 2, Κωνσταντινίδης 19 (4/5δ., 2/5τρ., 5/8β., 5ασ.), Καπετάκης 2, Μπουντούρης 8 (2), Καμπερίδης, Ιωάννου.