ΝΕΟΛ – Τρίκαλα Basket 82-86: Στους “4” του 2ου ομίλου οι Θεσσαλοί

Τα Τρίκαλα Basket έκαναν τα εύκολα δύσκολα, αυτό που ήθελαν όμως το πήραν, νίκησαν το ΝΕΟΛ 86-82 στην Κεφαλλονιά και με 2-0 νίκες προκρίθηκαν στους “4” του 2ου ομίλου της National League 1.

Σε ένα παιχνίδι με μπόλικη ένταση και πολλές διακοπές (στο 2ο δεκάλεπτο διακόπηκε μάλιστα για περίπου 15 λεπτά, όταν οι τρεις διαιτητές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια), ο ΝΕΟΛ προσπάθησε να κάνει κάτι που έμοιαζε ακατόρθωτο, να ανατρέψει δηλαδή διαφορά 25 πόντων στα τελευταία εννέα λεπτά -που είχε φτάσει μέχρι και τους 26 στο 1ο ημίχρονο. Και έφτασε μάλιστα πολύ κοντά να καταφέρει, κι ας έπαιζε από την 1η περίοδο χωρίς τον Γιώργο Μανάκα, ο οποίος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Εν τέλει στο Ληξούρι επικράτησε η ομάδα που είχε το προβάδισμα από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Τα Τρίκαλα Basket δηλαδή, τα οποία ξέφυγαν από το 8′ με 10-21 και όχι μόνο συντήρησαν με άνεση το προβάδισμά τους, αλλά απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο στο 13′ με 17-37 και εκτόξευσαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 18′ (27-53). Στο 31′ (49-74) ο αγώνας έμοιαζε να αποτελεί διαδικαστική υπόθεση για τους Τρικαλινούς. Κι όμως, δεν ήταν.

Ο ΝΕΟΛ πέτυχε επτά τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα σερί 11-0 έριξε μέσα σε δύο λεπτά τη διαφορά από τους 25 πόντους στους 14 (60-74 στο 33′) και τη ροκάνισε ακόμα περισσότερο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Για την ακρίβεια μέχρι τον πόντο, καθώς το τρίποντο του Μπακέα στα 58” έκανε το σκορ 80-81!

Ακολούθησαν 1/2 βολές από τον Αναγνωστόπουλο και άστοχο τρίποντο από τον Κοντούδη, που έχασε την ευκαιρία να βάλει το ΝΕΟΛ μπροστά στο σκορ, με 20” να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Εν τέλει οι 4/4 βολές των Αργυρούλη, Βαβάτσικου έκαναν τη διαφορά στα τελευταία 14”, χαρίζοντας στα Τρίκαλα Basket τη νίκη-πρόκριση, την 1η εκτός έδρας έπειτα από 5 συνεχόμενες ήττες.

ΝΕΟΛ – Τρίκαλα Basket 82-86
Διαιτητές: Μαρτινάκος, Σιδερής, Παπαγεωργίου Δήμ.
Δεκάλεπτα: 16-29, 36-55, 49-71, 82-86
ΝΕΟΛ (Καυκής): Ραΐτσεβιτς 24 (5/6β., 5/9δ., 3/7τρ., 7ρ., 9ασ., 4κλ.), Τσούκας 13 (3), Κοντούδης 12 (1), Μανάκας 2, Τρυφωνόπουλος 5 (αρχική πεντάδα) — Μακαριάδης 5 (1), Μπακέας 9 (2), Μόσιαλος 6, Μαρούλης 4, Ματσούκης 2.
Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Τσιαβές 7 (9ασ., 5κλ., 6λ.), Κολότσιος 8 (2), Νέσσης 5 (1), Βαβάτσικος 10, Αναγνωστόπουλος 19 (13ρ., 5λ.) (αρχική πεντάδα) Σιλάτζι 21 (3/4δ., 5/7τρ.), Αργυρούλης 7, Μπουργανός 9 (1), Πρέκας, Μπαλόπουλος.