ΑΠΑΣ Νάξου – ΕΦΑΟΖ 85-76: Στο τέλος “μίλησε” ο Τσρνιτς

Ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε ο ΑΠΑΣ Νάξου απέναντι στον ΕΦΑΟΖ, τον οποίον νίκησε 85-76 στο ματς που συμπλήρωσε το παζλ της 7ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της National League 1.

Η αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε σε αρκετές περιπτώσεις στο 1ο δεκάλεπτο (4-9 στο 3′, 10-11 στο 5′, 15-18 στο 8′) και παρότι δεν πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ από εκεί και πέρα, πάλεψε μέχρι τέλους απέναντι στον ανώτερο ΑΠΑΣ. Οι Ναξιώτες ουσιαστικά πήραν τα ηνία της αναμέτρησης προς τα τέλη του 1ου ημιχρόνου, όταν δημιούργησαν διαφορά 10 πόντων (36-26 στο 19′) με ένα σερί 10-0.

Ο ΑΠΑΣ ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο 3ο δεκάλεπτο (48-34 στο 24′, 54-39 στο 26′), ωστόσο δεν κατάφερε να “τελειώσει” το ματς. Ο ΕΦΑΟΖ έριξε τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους στα τελευταία δύο λεπτά (74-68 και 76-70), προκαλώντας νευρικότητα στους γηπεδούχους. Κάπου εκεί έδειξε την κλάση του ο Τσρνιτς. Αρχικά κέρδισε ένα φάουλ και έβαλε δύο βολές και εν συνεχεία πέτυχε το τρίποντο που “καθάρισε” την μπουγάδα με 1’08” να απομένει για τη λήξη, κάνοντας το σκορ 79-70.

ΑΠΑΣ Νάξου – ΕΦΑΟΖ 85-76
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Γαραντζιώτης, Πετράκης Ιωάν.
Δεκάλεπτα: 18-20, 36-30, 63-55, 85-76
ΑΠΑΣ Νάξου (Ρουμελιώτης): Παρασκευόπουλος 10 (2), Τσρνιτς 12 (2), Κρανιάς 5 (1), Γκαβασιάδης 12, Χαρούνι 16 (1) (αρχική πεντάδα) – Λάκοβ 11 (1), Στάθης 12, Νεόφυτος 5 (1), Δενδρινός, Βουτυρόπουλος 2.
ΕΦΑΟΖ (Κουμπούρας): Οικονόμου 11 (1), Φίλιππας 10 (1), Καλλιακούδας 11 (2), Μαγκουνής 19, Μαχαίρας 15 (αρχική πεντάδα) – Σωφρονάς 8, Παπαδημητρίου, Σαραντόπουλος 2, Πολυμενάκος, Φερεντίνος, Μάρρης.

Όλα τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής (18/11)

ΑΠΑΣ Νάξου – ΕΦΑΟΖ 85-76 (19/11)
ΑΕΝΚ – Δάφνη 63-67

Παγκράτι – Παλαιό Φάληρο 65-71