titanes-foinikasΟ Φοίνικας  κατ΄φερε να γυρίσει το ματς και στο τέλος να πάρει τη φιλική νίκη επί των Τιτάνων Παλαμά με 62-61.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Προς το τέλος όμως της πρώτης περιόδου οι Τιτάνες ξέφυγαν στο σκορ με 11-20 (8′) για να μειώσει ο Φοίνικας σε 14-21 στο 10′. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν διαφορά 6-9 πόντων με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Φοίνικα μείωναν διαρκώς τη διαφορά πλησιάζοντας στο 26-30 στο 18′ και στο 31-32 στο 20′.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Τιτάνες κρατούσαν σταθερά μικρή διαφορά 34-36 στο 22′ , 34-45 στο 25′. Η ομάδα του Παλαμά ανέβασε στο 28′ οι Τιτάνες  τη διαφορά στο +12 (38-50) ενώ στο 33′ έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+13 42-55). Στο 35′ το σκορ ήταν 48-58 υπέρ των φιλοξενουμένων αλλά οι παίκτες του Φοίνικα με αποτελεσματικές άμυνες και ευστοχία στην επίθεση κυρίως από την περιφέρεια κατάφεραν με ένα επί μέρους σκορ 14-0 να περάσουν μπροστά στο σκορ με 62-58 40″ πριν από τη λήξη. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Παλαμά ήταν να μειώσουν με τρίποντο στη λήξη του παιχνιδιού στο τελικό 62-61.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 31-32, 40-51, 62-61