Κύπελλο Ελλάδας (National League 1): Ξεκίνημα με εκπλήξεις και… θρίλερ

Το Κύπελλο Ελλάδας άνοιξε σήμερα (11/9) την αυλαία του για 12 από τις 14 ομάδες της National League 1 που παίρνουν μέρος σε αυτό. Και περιείχε απανωτές εκπλήξεις.

Την πιο ηχηρή νίκη της ημέρας την πέτυχε ο Αμύντας στο Δίστομο επί του Εθνικού Λιβαδειάς με 59-58, χάρις σε μία ελεύθερη βολή του Στεργιάκη 6” πριν από τη λήξη. Ο Αμύντας σούταρε με ποσοστό 30,8%, ωστόσο κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (51-43) και είχε διαρκώς το προβάδισμα μετά το 1ο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας και με 20-30 στο 17′. Ο Εθνικός ισοφάρισε το σκορ με 1/2 βολές του Δομπρογιάννη 17” πριν από τη λήξη (58-58), πριν κερδίσει ο Στεργιάκης φάουλ στα 6” και σημειώσει τη νικητήρια βολή.

Με πρωταγωνιστές τους Βασιλόπουλο (14π., 13ασ.), Μπολάτογλου (16π.) και με τον Κολσούζογλου να σημειώνει το νικητήριο σουτ 6” πριν από τη λήξη, το Αιγάλεω ανέτρεψε διψήφια διαφορά στο 2ο ημίχρονο (40-50 στο 25′), επικράτησε με 77-73 και πέταξε νωρίς νωρίς εκτός συνέχειας τον φιλόδοξο Απόλλωνα Πάτρας στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό “Σταύρος Βενέτης”.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το αθηναϊκό ντέρμπι στο κλειστό “Σοφία Μπεφόν”, καθώς το Παλαιό Φάληρο νίκησε τη Δάφνη 63-62, με τον Κοντούδη να κόβει τον Παπανικολάου στην τελευταία επίθεση. Οι γηπεδούχοι έβλεπαν την πλάτη της Δάφνης για πάνω από ένα ημίχρονο, ωστόσο “έτρεξαν” ένα επιμέρους σκορ 21-3 στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου (49-37 στο 28′) και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να προηγηθούν ξανά.

View this post on Instagram

A post shared by ΑΟΠΦ μπάσκετ (@aopf_bc)

Μεγάλη νίκη σημείωσε στο Βόλο ο ΓΑΣ Κομοτηνή επί της Νίκης με 68-63, κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια (54-37 τα ριμπάουντ). Σε ένα ματς με 15 αλλαγές προβαδίσματος και 8 ισοπαλίες η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη αποδείχθηκε πιο… clutch στο φινάλε, με τον Περρή να βάζει το κρίσιμο τρίποντο 40” πριν από τη λήξη (63-66) και τον Πολίτη να χάνει το σουτ της ισοφάρισης στην επόμενη επίθεση.

Την πιο επιβλητική νίκη της ημέρας σημείωσαν οι Σοφάδες στις Σέρρες επί του Πανσερραϊκού με το πειστικό 77-57. Η ομάδα του Νίκου Κακλαμάνου σούταρε με ποσοστό 45,8% πίσω από τα 6,75μ. (11/24 τρίποντα), έλεγξε τα ριμπάουντ (35-20), είχε σταθερά το προβάδισμα μετά το 7′, ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο 13′ (12-22) χάρις σε ένα σερί 0-11 και την ανέβασε μέχρι το +27 στο 2ο ημίχρονο (45-72 στο 36′).

Στην Κυψέλη ο Αίολος Αγυιάς κατέβαλε τον Πανελλήνιο με 61-52, κρατώντας τους γηπεδούχους στο 28,2%! Ο Αίολος πήρε το προβάδισμα από το 1ο λεπτό, ξέφυγε με 12-24 στο 15′ και αντέδρασε υποδειγματικά, όταν οι “ολυμπιονίκες” έβαλαν 16 σερί πόντους και προσπέρασαν με 42-35 στο 28′.

• ΓΑΣ Κομοτηνή – Αίας Ευόσμου

* Το Παλαιό Φάληρο προκρίθηκε απευθείας στη 2η φάση, όπου θα υποδεχτεί τη Δόξα Λευκάδας (18/9)

Τα φύλλα αγώνα:

Εθνικός Λιβαδειάς – Αμύντας 58-59
Διαιτητές: Καρακάσης, Μακρόπουλος, Παπαδόπουλος Νικ.
Δεκάλεπτα: 14-15, 29-37, 45-49, 58-59
Εθνικός Λιβαδειάς (Λιόγας): Καραλευθέρης 11 (2τρ., 8ρ., 5ασ.), Βεργίνης 8 (7ασ.), Αθανασούλας 12 (2), Δομπρογιάννης 7 (13ρ.), Σιδέρης 2 (αρχική πεντάδα) — Ζαρμακούπης 6 (2), Καρακατσάνης 6, Κουτσούμπας 6 (2), Κόλλιας.
Αμύντας (Ζούπας): Αμπατζάς 12 (2), Δαμιανός 17 (2), Στεργιάκης 7, Ντουζίδης 2, Μπόλδογλου 13 (1τρ., 11ρ.) (αρχική πεντάδα) — Ιωάννου 5, Κορκόντζελος, Μαντζούρος 3, Αδαμούδας, Καρδάσης, Τσιλιμπάρης.

Παλαιό Φάληρο – Δάφνη 63-62
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χρ., Μπον, Καραπαπάς
Δεκάλεπτα: 8-17, 28-31, 51-44, 63-62
Παλαιό Φάληρο (Καραγιάννης): Κοντούδης 16 (2τρ., 3κλ.), Καπρής 8 (1τρ., 7ασ.), Βασιλειάδης, Τζάιδας 11 (3), Μέξης 8 (αρχική πεντάδα) — Καρακώστας 7 (1τρ., 6ασ.), Χατζηλεοντής 5 (1), Παπαδημητρίου, Σολωμός 2, Κωστόπουλος 6 (2), Κουστένης.
Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 20 (2), Τοπάλι 2, Γιαννίκος 5 (1), Γιούση 7 (1τρ., 7ρ.), Παπανικολάου 14 (αρχική πεντάδα) — Καράμπουλας 9 (1), Έξαρχος, Κερασοβίτης 2, Μουστόπουλος 3 (7ρ.), Μαραγκόπουλος.

Αιγάλεω – Απόλλωνας Πάτρας 77-73
Διαιτητές: Ρίζος, Νάστος, Καραμπιτσάκος
Δεκάλεπτα: 20-18, 30-36, 57-55, 77-73
Αιγάλεω (Παπαδάτος): Βασιλόπουλος 14 (4τρ., 7ρ., 13ασ.), Μπολάτογλου 16 (3τρ., 7ρ.), Τσρνιτς 14 (3), Παπαδιονυσίου 10 (2), Κολσούζογλου 7 (αρχική πεντάδα) — Τσορμπατζόγλου 4, Αγγελή 12 (6ρ.), Δουρουντούς, Βέλκος, Νικολιδάκης.
Απόλλωνας Πάτρας (Ψυχογιόπουλος): Χαϊκάλης 10 (2), Ζούμπος 22 (5/6δ., 4/7τρ., 7ρ., 5ασ.), Θανόπουλος 12 (2), Παπαφωτίου 6 (2τρ., 8ρ.), Αναγνωστόπουλος 11 (7ρ.) (αρχική πεντάδα) — Γεραμάνης 4, Μάρκου 4, Μηλιτσόπουλος 4.

Πανελλήνιος – Αίολος Αγυιάς 52-61
Διαιτητές: Ξυλάς, Κουτσοδήμος, Μπαβέλας
Δεκάλεπτα: 12-17, 23-29, 42-37, 52-61
Πανελλήνιος (Σορώτος): Δρίτσας 6 (1), Ζαρκαδούλας 20 (4), Μιχαήλ 6 (1), Καραχάλιος 3 (1/14σ., 9ρ.), Κατιάκος 5 (αρχική πεντάδα) — Παπαζήσης 5 (1), Σγούρος 1, Κοψιάς 2, Λιβανός 2, Λιαράκος 2, Κουγιουμτζής.
Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 7 (11ρ., 9ασ., 8λ.), Φραντζής 12 (3), Μαντίκος 10, Μπαρδάκας 12, Νιφόρας 5 (αρχική πεντάδα) — Χονδρόπουλος 2, Οικονομίδης 2, Οικονομόπουλος 11 (3).

Πανσερραϊκός – Σοφάδες 57-77
Διαιτητές: Ντούρας, Γιαννούλης, Μπουγλός Ι.
Δεκάλεπτα: 12-17, 31-43, 45-60, 57-77
Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Τσιμερίκας 3 (6ασ.), Βουτσίτσεβιτς 17 (4), Μουτίδης 8, Γκατζιούρας 12, Τσακαλέρης 2 (αρχική πεντάδα) — Μάντζιος 11, Χρυσανθάκης 2, Γεωργιάδης 2, Βατζήκας, Λαμπρόπουλος.
Σοφάδες (Κακλαμάνος): Νίκολης 10 (1), Παπανικολάου 15 (3τρ.), Μπουντούρης 17 (3τρ., 7ρ.), Δήμος 3 (1), Καμπερίδης 10 (αρχική πεντάδα) — Χαντζής 11 (2τρ., 7ρ.), Γρύλλης 5 (1τρ., 3κλ.), Κουτσιόγκουλος 4 (3κλ.), Γκιγκαούρι 2.

Νίκη Βόλου – ΓΑΣ Κομοτηνή 63-68
Διαιτητές: Μαραμής, Πράττος, Γιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 19-22, 38-35, 51-48, 63-68
Νίκη Βόλου (Τσαβές): Μαυρογιάννης 7 (2τρ., 8ασ., 8λ.), Κουτίνας 10 (2τρ., 3κλ.), Κωστούλας 8 (1), Βλαχογιάννης 7 (8ρ.), Σπυρόπουλος 17 (12ρ.) (αρχική πεντάδα) — Πολίτης 9 (3), Νυδριώτης 5 (1τρ., 3κλ.), Μόρας, Φιλίππου, Μόσιος.
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Φιλοξενίδης 6 (1τρ., 8ρ.), Περρής 22 (4τρ., 3κλ.), Αβδάλας 11 (11ρ.), Κάφφκε 9 (7ρ., 5ασ.), Κάλτσος 5 (αρχική πεντάδα) — Δρέλλας 11 (12ρ.), Αρχιμανδρίτης 4 (1), Ζότος.