Γ’ Εθνική (4ος όμιλος / εξ αναβολής): Θρίαμβος Σοφάδων, ανατροπή και 3η σερί νίκη το IBC

Οι Σοφάδες κυριάρχησαν πλήρως στο εξ αναβολής ντέρμπι για την 8η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, το οποίο διεξήχθη την Τετάρτη (14/12).

Με ηγέτη τον Νίκο Κακλαμάνο (26π.) οι Σοφάδες συνέτριψαν τον Αλμυρό 98-75 και επέστρεψαν στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-1. Το μόνο κακό μαντάτο για τους γηπεδούχους ήταν ο τραυματισμός του Θρασύβουλου Σφέικου.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε την Τετάρτη (14/12) για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου, το IBC ανέτρεψε διαφορά 17 πόντων στο 2ο ημίχρονο και κατέβαλε την Ανόρθωση με 80-76, φτάνοντας τις 3 συναπτές νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι Βολιώτες προηγήθηκαν ακόμα και με 33-50 στο 3ο δεκάλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έριξαν τη διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους στο 30’ (55-59) και πήραν το προβάδισμα στην 4η περίοδο, ελέγχοντας το ματς από εκεί και πέρα.

Σοφάδες – Αλμυρός 98-75
Δεκάλεπτα: 22-23, 42-36, 67-51, 98-75
Διαιτητές: Μαραμής, Παζώλης
Σοφάδες (Παππάς Σ., Ρίζος): Σακελλαρίου, Παππάς 18 (3), Σαλταγιάννης, Τσούκας Θ. 14 (3), Παπαϊωάννου 13, Αλεξιάδης 11, Κακλαμάνος 26 (5), Σφέικος 3 (1), Ζωϊτσάκος, Μουταρέλος, Θέος 13(1), Δίκαρος.
Αλμυρός (Νάνης): Κοντοστάθης 5 (1), Μυλωνάς 4, Μάμουρας 3 (1), Πελεκάνος 12, Μασούρας, Κανατούλας, Πολίτης 17 (3), Παπούλιας 18, Τάσσος 14 (1), Γώγουλας, Βαλαμούτης.

IBC – Ανόρθωση Βόλου 80-76
Δεκάλεπτα: 18-21, 31-43, 55-59, 80-76
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης, Χάνος
IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 22 (1), Νταβουλτζόπουλος 14, Ξιούρας 16 (3), Βάσης 11 (3), Πολύζος 5 (1), Σφουγγάρης, Mιλάνοβιτς 8, Μπαρτζώκας Σπ. 4, Μπαρτζώκας Π..
Ανόρθωση Βόλου (Καπουρνιώτης): Γκοντόπουλος 16 (4), Ίλτσογλου 10 (3), Μπόγδανος 16 (1), Σιμάκης 8, Φιλίππου 8, Παρασκευάς 18.